Asset Publisher Asset Publisher

Kolejne 800 tysięcy drzew

Prace odnowieniowe i zalesieniowe w roku 2018

W bieżącym roku w Nadleśnictwie Resko do lasu trafi blisko 810 tysięcy sztuk młodych drzew. Około 66 tysięcy drzew posadzone zostanie na 11 hektarach gruntów porolnych, w ramach realizacji Krajowego Programu Zwiększania Lesistości. Pozostałe drzewa będą posadzone w miejscach, w których wcześniej las został wycięty i nie udało się uzyskać samoistnego obsiewu. W ten sposób każda powierzchnia pozbawiona drzew, zgodnie z dziesięcioletnim planem na podstawie którego pracuje Nadleśnictwo, zostanie znów pokryta lasem. Łącznie nowe pokolenie lasu w Nadleśnictwie Resko w 2018 roku zostanie wprowadzone na około 109 hektarach. Jest to powierzchnia nieco większa od kwadratu o boku 1 km, w przybliżeniu równa powierzchni zabudowanej w mieście Resko (około ¼ powierzchni ewidencyjnej miasta Reska).

W ujęciu gatunkowym najwięcej, bo około 307 tysięcy sadzonek, zostanie wysadzonej sosny zwyczajnej. Następne w kolejności są dąb szypułkowy (250 tysięcy sztuk), buk zwyczajny (102 tysięcy sztuk), dąb bezszypułkowy (57 tysięcy sztuk). Wprowadzanie do lasów tak dużej ilości drzew liściastych ma na celu dostosowanie składu gatunkowego drzewostanów do warunków środowiska, głównie do żyzności gleb. Leśnicy swoją mozolną pracą dążą do zamiany borów sosnowych na lasy mieszane z przewagą udziału dębu i buka. Są to najodpowiedniejsze mieszanki gatunkowe dla naszej strefy klimatycznej i lokalnych warunków glebowych. W ciągu kilkudziesięciu lat jednogatunkowe bory sosnowe będą spotykane jedynie w kompleksach rosnących na ubogich piaszczystych glebach (związanych między innymi z sandrami i wydmami polodowcowymi).

Poza powyższymi gatunkami lasy odnawiane będą między innymi olszą czarną, świerkiem pospolitym, lipą drobnolistną, grabem zwyczajnym, wiązem szypułkowym, modrzewiem europejskim, a także wzbogacane gatunkami takimi jak jarząb pospolity, śliwa tarnina, dzika jabłoń. W lasach Reska znajdzie się również pół tysiąca sztuk jarzębu brekinii wprowadzanego w ramach programu reintrodukcji tego rzadkiego gatunku.

Nadleśnictwo Resko gorąco zachęca każdego do przeznaczenia kawałka ogrodu na posadzenie własnego drzewa. Pozwoli to na cieszenie się odrobiną przyrody we własnym otoczeniu. Niekoniecznie muszą być to gatunki leśne, które osiągają zazwyczaj znaczne rozmiary. Z wielu gatunków drzew ozdobnych warto wybrać te nektarodajne – będą wabić motyle i karmić pszczoły – oraz obradzające owocami zjadanymi przez ptaki.