Lista aktualności Lista aktualności

Nie wypalaj, nie zabijaj

Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną zwierzęta i ludzie. Na skutek jednej, nieodpowiedzialnej decyzji bardzo łatwo stracić dorobek swojego życia, a nawet samo życie

Z uwagi na trwający okres wiosennego zagrożenia pożarowego apelujemy o nie wypalanie traw. Nadleśnictwo Resko przypomina, że od wielu lat w okresie wiosennym następuje wzrost zagrożenia pożarowego terenów leśnych. W miesiącach marzec, kwiecień i maj odnotowuje się co roku na naszym terenie najwięcej pożarów lasu. Dzieje się tak za sprawą stosowanych nagminnie praktyk wypalania suchych traw i innych pozostałości roślinnych na terenach przylegających do lasów. Wypalanie to jest zjawiskiem powszechnym w trakcie porządków wiosennych w ogrodach i sadach, jak również stanowi efekt bezmyślnych podpaleń przydrożnych rowów, łąk i nieużytków przez osoby dorosłe i dzieci. Wzniecone w ten sposób pożary powodują zagrożenie bezpieczeństwa ludzi, ich mienia, zwierząt i środowiska. Corocznie w płomieniach takich pożarów giną również ludzie.

Pożary łąk, szuwarów i nieużytków niszczą naturalne ostoje dzikiej zwierzyny, która często w wyścigu z ogniem i dymem nie ma żadnych szans na przeżycie. Podpalony nieużytek czy przydrożny rów stanowi niejednokrotnie drogę rozprzestrzeniania się pożaru na lasy, zabudowania gospodarcze i inne obiekty.

Likwidacja skutków wzniecanych tym sposobem pożarów pociąga za sobą znaczne koszty w związku z koniecznością użycia do akcji ratowniczej dużej ilości sprzętu i ludzi.

W imię troski o bezpieczeństwo ludzi i ochronę środowiska, leśnicy apelują o zaniechanie niebezpiecznych i szkodliwych praktyk wypalania pozostałości roślinnych na polach, łąkach i nieużytkach.

Pamiętajmy o skutkach zanim bezmyślnie wzniecimy ogień niosący niebezpieczeństwo i zniszczenie, będący często przyczyną ludzkiej tragedii!

Zadbajmy również o to, aby nasze dzieci podczas zabaw poza domem nie stały się sprawcami wznieconych pożarów!

Niech przestrogę dla nas stanowi również świadomość odpowiedzialności karnej wynikającej z obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa!

Tekst: Specjalista Służby Leśnej

Patryk Jakusz-Gostomski