Lista aktualności Lista aktualności

Jesienne poszukiwania szkodników sosny

Leśnicy prowadzą jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny.

Jesienią, przed nadejściem mrozów i przed opadami śniegu leśnicy prowadzą jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny, które służą do oceny zagrożenia drzewostanów przez szkodniki liściożerne.
Poszukiwania odbywają się na stałych partiach kontrolnych, wyznaczanych w drzewostanach sosnowych lub wielogatunkowych z przewagą sosny w wieku powyżej 20 lat. Prace polegają na przeszukaniu ściółki, gleby oraz odziomkowej części drzewa do wysokości 1,5 m.
Poszukiwania dotyczą  głównie takich gatunków jak:
strzygonia choinówka , poproch cetyniak, siwiotek borowiec, barczatka sosnówka, osnuja gwiaździsta oraz gatunków z rodziny borecznikowatych.
Szkodnik pierwotny? A co to jest?
Szkodnikiem pierwotnym nazywamy wszystkie owady, które atakują zdrowe drzewa powodując uszkodzenia i osłabienie stanu zdrowotnego drzew i całych drzewostanów.
Wyniki poszukiwań w postaci znalezionych okazów zostają przekazane do Zespół Ochrony Lasu, gdzie przesłany materiał jest weryfikowany i na podstawie wyników określa się stopień zagrożenia dla Nadleśnictwa. Dzięki temu leśnicy są w stanie z rocznym wyprzedzeniem przygotować się na ewentualne zagrożenie oraz podjąć działania chroniące lasy.